Om Årø   -   Ting at se på Årø   -   Aktiviteter   -   Indkøb på Årø   -   Aarø projektet   -   Overnatning   -   Spisesteder   -   Foreninger på Årø   -   Links

 

Grundlovsfesten på Aarø 2013.

 

Året taler er folketingsmedlem Jesper Petersen

 

Grundlovsfesten afholdes på sportspladsen som ligger lige ved siden af forsamlingshuset – eller ”grundlovspladsen”, som den hedder i dagens anledning

 

Kl. 12.00       Folketingsmedlem Jesper Petersen ankommer til Aarø og hejser det Blå Flag på havnen.

 

Kl. 12.00       Dancing Neighbors Linedancers starter opvisning på sportspladsen – derefter workshop med seniordans for de der har lyst til at prøve.

 

Kl. 13.00       Starter grundlovsmødet.

Folketingsmedlem Jesper Petersen holder grundlovstalen.

Vi starter og slutter med fællessang.

 

Kl. 13.30       Opvisning af Sundeved Efterskoles Idrætshold.

.

 

På festpladsen er der også en stand, hvor du kan få mere at vide om Aarø og om det at bo på en ø, ligesom Sundhedsbussen holder ved festpladsen og kan besøges fra kl. 9.30 til 13.30..

 

 

Grundlovsdag 2012 på Aarø

 

Dette års grundlovstaler var medlem af folketinget for Socialdemokratiet Benny Engelbrecht fra Gråsten. 

 

 

 

 

Grundlovsdag 2011

 

 

Årets taler 2011 var skatteminister Peter Christensen

 

Grundlovsdag på Aarø 2010.

 

Eva Kjer Hansen var årets grundlovstale

 

 

 

Grundlovsdag på Aarø 2009.

 

Kultuminister Carina Christensen - årets taler.

 

Grundlovsdag på Aarø 2008.

Også i 2008 blev der sejlet rigtig mange til Aarø - igen mere end 700, hvor vi igen var tilsmilet af godt vejr.

Formanden for beboerforeningen Rita Sørensen byder velkommen.

Årets grundlovstaler var folketingsmedlem Anita Christensen fra Sommersted.

Der var mødt rigig mange op igen - det er nu ved at være en tradition at komme til Aarø på grundlovsdag.

Grundlovsdag på Aarø 2007.

Der blev sejlet flere end 700 gæster til Aarø til årets arangement - et meget flot resultat

 

Det var formanden for folketingets Ø-kontaktudvalg Preben Rudiengaard fra Ribe som holdt grundlovstalen.

 

 

Det var en veloplagt Preben Rudiengaard som holdt en meget inspirerende tale. Ønsker du at læse årets tale kan du finde den her: Grundlovstale 2007 - på Aarø - Preben Rudiengaard.pdf.

 

 

Før og efter grundlovstalen var der underholdning ved "Copy Control" fra Haderslev Musikskole.

 

 

Vejret holdt - stort set, og der var selvfølgelig også grillpølser fra Lampe og øl fra Fuglsang.

 

 

og som noget nyt også et lille kræmmermarked - noget vi håber kan blive til mere næste år.

 

 

 

Fra grundlovsfesten i 2006:

 

I 2006 var det tidligere skatteminister og folketingsmedlem Frode Sørensen fra Sønderborg som holdt grundlovstalen med omkring 300 tilhørere.

 

 

Og så var det jo heldigvis et rigtig godt vejr - så næsten 700 blevet sejlet gratis til Årø den dag.

 

 

Der var underholdning ved Haderslev Musikskoles Big Band, som gjorde det rigtig flot.

 

 

 

Og Royal Garden Jazband spillede rigtig god 'gammeldaws' jazz!

 

 

Og så var der feststemning med pølser fra Lampe og god Fuglsang Øl.

 

 

 

 

Det var en dejlig dag - også for dem som fik en tur i "Ø-bussen"

 

 

Fra grundlovsfesten i 2005:

 

Årets grundlovstale blev holdt af borgmester Hans Peter Geil fra Gram Kommune. HP blev senere samme år valgt som den nye borgmester for Ny Haderslev Kommune.

 

 

Det var desværre blæsende og koldt det år, så der kom "kun" ca. 600 gratister med færger til årets arrangement.

 

Der var underholdning ved Slesvigske Musikkorps og et sangkor fra Rødding.

 

 

Fra grundlovsfesten i 2004:

 

 

 

 Miljøminister Hans Chr. Schmidt holdt årets grundlovstale på Årø, hvor han bl.a. også lovede småøerne støtte til ekstra sommerhuse. Borgmester Jens Chr. Gjesing var med til at hejse det Blå Flag på havnen.

 

 

 

Det var et rigtig dejligt vejr, og der var gratis persontransport med færgen, så mere end 1.000 blev sejlet gratis med færgen til Årø for at overvære dagens arrangementer. Bl.a. optrådte i år 120 elever fra Skibelund Idræts- og gymnastikefterskole med korsang, gymnastik og folkedans.

 

På gensyn på Årø til næste grundlovsdag, hvor vi igen vil fejre grundlovsdag.

 

Bag arrangementet står alle foreninger på Årø.